Dziś chcielibyśmy podzielić się z Państwem wiadomością na temat zakończonego sukcesem wdrożenia wirtualnego serwera na platformie Microsoft Azure, na potrzeby funkcjonowania oprogramowania Comarch’a ERP XL w firmie GRAF Polska Sp. z o.o.
Oprócz samego wirtualnego serwera, opartego na systemie Windows Server 2016 Datacenter, zostało wdrożone automatyczne włączanie i wyłączanie maszyny o określonych godzinach w wybranych dniach tygodnia, automatyczny dzienny backup maszyny, rozwiązanie Disaster Recovery, na wypadek szybkiego przełączenia na inny region w przypadku awarii oraz Azure VPN chroniący maszynę, tak aby nie była ona widoczna bezpośrednio z Internetu.
Jest to już trzecie tego typu wdrożenia w ostatnim czasie. Wcześniej z tej formy serwera skorzystały firmy: OREX ROTOMOULDING Sp. z o.o. (również na potrzeby Comarch’a ERP XL) oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 w Skierniewicach (na potrzeby oprogramowania Vulcan oraz SIO).
Dlaczego rozwiązanie wirtualizacji na platformie Microsoft Azure staje się coraz bardziej popularne? Jest kilka istotnych powodów. Pierwszy, to oczywiście bardzo niskie koszty wejścia w posiadanie takiego rozwiązania. Zamiast kupować serwer za kilka lub kilkanaście tysięcy możemy skorzystać z usługi wirtualizacji o tej samej mocy obliczeniowej, płacąc miesięczne raty już od poziomu 100-200zł miesięcznie (oczywiście wszystko zależy od szybkości wybranej maszyny i dodatkowych wybranych usług). Pozbywamy się również problemu wygospodarowania bezpiecznego, klimatyzowanego pomieszczenia, w którym powinna stać taka maszyna. Często zapominamy również, że taki chodzący 24 godziny na dobę serwer, również generuje stały, miesięczny koszt w postaci zużytej energii i opłata ta nierzadko może sięgać kwoty 100zł miesięcznie. W przypadku wirtualizacji zapominamy również o bezpieczeństwie fizycznym maszyny i ewentualnych awariach.
Nie mniej istotne jest również to, że kupując maszynę fizyczną musimy z góry przewidzieć jej wydajność na najbliższe 3-5 lat, w związku z tym zazwyczaj kupujemy coś mocniejszego i droższego, a co prawdopodobnie przez większą część czasu korzystania z serwera nie będzie wykorzystywane. Platforma Azure umożliwia nam jednym kliknięciem zmianę rozmiaru maszyny w dosłownie kilka minut oraz tak samo powrót do mniejszego rozmiaru. Jest to niezwykle wygodne, gdy mamy w firmie sezonowość, kiedy w wybranych okresach potrzebna jest większa moc obliczeniowa. Często zdarza się, że w firmach mamy jeden dzień, kiedy zamykamy miesiąc i generujemy szereg dodatkowych raportów, które znacznie obciążają serwer. Na platformie Azure zapłacimy za większą moc obliczeniową tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy, ponieważ płacimy tu za rzeczywiste zużycie w czasie.
Nie jest jednak tak, że platforma Microsoft Azure jest zawsze korzystniejszym wyborem aniżeli serwer stacjonarny. To rozwiązanie, ze względu na rozliczanie według rzeczywistego zużycia, preferuje aktywność maszyny tylko w wybranych godzinach kiedy firma pracuje np. 8-17, od poniedziałku do piątku. Jeżeli nasz serwer odpowiada za dostępność serwisu internetowego lub innego zasobu, który musi być dostępny 24/7, a wymagana moc obliczeniowa jest na w miarę stabilnym poziomie, może się okazać, że rozwiązanie stacjonarne w dłuższym okresie czasu przyniesie korzyść finansową.
W każdym przypadku należy najpierw zrobić wnikliwą analizę i symulację, aby przekonać się, które z rozwiązań będzie dla nas korzystniejsze.
Platforma Azure to temat rzeka. Jest wiele zmiennych, kiedy bardzo opłaca się skorzystać z tego rozwiązania, ale też wiele scenariuszy, kiedy będzie ono zbyt kosztowne. Dlatego też w najbliższym czasie będziemy umieszczali na naszej stronie szereg cyklicznych postów poświęconych tej tematyce.
Jeżeli jesteście zainteresowani tego rodzaju usługą lub macie dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu!